2018 Aladağlar Sky Trail buluşması

Yazar : Derya DUMAN | PEYZAJ MİMARI | DOĞA REHBERİ

1DXM0127

2015 yılında Aladağlar Sky Trail yarışının yapılacağını duyduğumda çok sevinmiş ve bu yarışa katılmak için açılan 100 kişilik kontenjanın dolmasına 2 kişi kala kaydımı yaptırabilmiştim.  2015 yılından 2018 yılına kadar Aladağlar Sky Trail’e 3 kere yarışmacı, 1 kere de gönüllü olarak katılma şansım oldu. Kısacası yarışmanın her aşamasında yer almış birisi olarak kesinlikle çok büyük keyif alarak koşup bitirdiğim yarışmalardan birisi olarak takvimimde yer aldı.

1DXM0113

Bu seneki yarış takvimimin oldukça yoğun olduğunu söylemeliyim. Mart ayında başlayan Antalya maratonu, devamında İznik ultra maratonu 90K, Tahtalı Run to Sky 66K ardından Laverado Ultra Trail 120K ve bu seneki hedef yarışım olan UTMB’nin CCC ayağı öncesi Aladağlar’da koşup koşmamak konusunda kısa bir tereddüt yaşadım. 11 Ağustosta koşulacak yarışın hemen akabinde 30 Ağustos’ta koşulacak CCC yarışı için oldukça zorlu zemin ve yükselti koşullarında 46K lık bu parkurda sakatlanmadan koşmak için çok dikkatli olmak gerekecekti doğrusu.

1DXM0006

Yarıştan bir hafta önce sevgili Eşim Arzu DUMAN ve Ankyra SK’den arkadaşımız Güller KOÇ ile Aladağlar’da kamp yapıp en azından rotanın başını ve sonunu görmeye gidiyoruz. İlk gün Emli vadisinde ki 12km lik yürüyüşümüz ile yükseklere alışmaya başlıyoruz. Ana kampımızı Sokulupınar’da kuruyoruz. 2 gün boyunca ana kamp merkezli Aladağlar’da koşu parkurunu keşfetmeye çalışıp, küçük çaplı bir yarış hazırlığı yapmış olacağız. 2. Gün rotamızı yarış parkurunun tersinden Arpalık, Tekepınarı ve Dipsiz göle çeviriyoruz. 25km’lik keyifli bir yürüyüş ile rotayı tersten yürüyüp aynı yolu kullanarak kampa dönüyoruz. 3.gün istikamet Emler zirvesi sabah erkenden düşüyoruz yollara. 5 saat15 dakikalık bir yürüyüş ile zirveden el sallıyoruz sevenlere. Aynı gün kampımızı toplayıp dönüyoruz Ankara’ya.

dumanica_01
Martı Deresi mahallesinden Aladağlar Milli Parkı
dumanica_02
Aladağlar Milli Parkı Emli Vadisinde gün batımı…

Yarış öncesi parkuru yerinde görmek, yarış günü daha iyi bir motivasyon ile koşmamı sağlıyor doğrusu. Hafta sonu doğa yürüyüş turları ve işlerimi bitirip yeniden Perşembe sabahı Aladağlar istikametinde yola çıkacak şekilde hazırlıklarımı yapıyorum. Bu arada Yarış öncesi haftayı dingin geçirmeye çalışıyorum.

dumanica_04
Dipsiz Göl 2900m
dumanica_03
Tekepınarı mevkii

Perşembe günü Ankyra SK ile Yücel, Aysun, Güller sabah 6:30’da yola çıkıyoruz. 5 saatlik araba yolculuğu ulaşıyoruz Mümtaz Çankaya Demirkazık Dağ Evine. Her sene olduğu gibi bu senede çadırımızı kuruyoruz dağ evinin önüne. Perşembe günü henüz yarış için gelen çok az insan olduğu için çadır alanı bulmakta çok zor olmuyor. Dağ evinin imkanlarından faydalanabiliyoruz kamp alanı içinde. Kendi yemeğimizi kendimiz pişirip, yarış öncesi Argeus’un hazırladığı leziz yemekleri yiyebiliyoruz yarışmacı olarak.

dumanica_06
Emler Zirve yolunda karşılaştığımız Bursa’lı dağcı dostlar…
dumanica_07
Dağcı ve Patika koşucuları arasındaki ufak tefek farklar…

Perşembe öğleden sonra takım olarak bir araya gelip yarış kitimizi ve kontrollerimizi eksiksiz bir şekilde yaptırıp, göğüs numaralarımızı vakit kaybetmeden alıyoruz. Cuma günü oldukça yoğun olacak keza kontrol masası. Devamında takım arkadaşlarımız ile Demirkazık köyünü ziyaret edip köy yumurtası, yufka ve tereyağı alıyoruz kahvaltı için. Akşam üzeri Sokulupınar istikametinde 3km civarında kısa bir yürüyüş yaparak parkuru yeniden gözlemliyoruz. Perşembe günü hava oldukça rüzgarlı ve serin. Yarış günü de bu serinlik devam ederse parkurda koşmak benim için büyük keyif olacak.

dumanica_09
Emler Zirve hatırası 3723m
dumanica_08
Zirve ekibi Derya-Arzu-Güller 3723m
dumanica_10
Karayalak vadisi Emler dönüş yolunda…

Cuma günü dingin bir şekilde kalkıyorum. Köyden aldığımız tereyağ ve yumurtalar ile leziz bir kahvaltı hazırlayıp yarış öncesi ağız tadı ile kahvaltımızı takım olarak yapıyoruz. Yarışmacılar giderek dağ evi ve çevresini doldurmaya başlıyor. Yine ortalık hareketlendi. Gelen dostlar ile sohbetler keyifler yerinde dingin bir Cuma günü geçiriyorum. Akşam üzeri yemek ardı yarış hazırlıklarımı vakit kaybetmeden yapıyorum ve dinlenmeye geçiyorum. Yarış sabah saat 4:30 da başlayacağı için erken kalkmam gerekecek. Bu akşam hamakta yatmayı tercih ediyorum. Hava sabaha doğru epey serinliyor bu vesile ile kendimi sabah serinliğinde alıştırmış oluyorum. Saat 3:00 da kalkıp hafif bir kahvaltı yapıp yarış için son hazırlıklarımı tamamlıyorum. Saat 4:00da yeniden malzeme kontrolünden geçiyor ve yarışın başlamasını beklemek üzere start tagında yerimi alıyorum.

MET_5517
Saat 4:00 civarı start öncesi son kontroller.
MET_5660
Ankra Spor Kulübü üyeleri…
MET_5619
Aladağlar Sky Trail yarışının organizatörü Aydın abi ile.  www.Argeus.com

Hava şartları ne olursa olsun günün ilerleyen saatlerinde havanın giderek ısınacağını düşündüğüm için yarışa ince başlıyorum. Böylece koşunun başlamasıyla yükselecek hararetimi kontrol edebilme şansına sahip olabileceğim. Üzerimden bir şey çıkartmak zorunda kalıp zaman da kaybetmemiş olacağım.

MET_5591
Ve yarışa hazırız artık…
MET_5534
Işıkları yakalım yolumuza bakalım…

Saatimiz 16:30 ve koşu başlıyor. Sonradan öğreniyorum yarışa 87 kişinin başladığını. Hiçte fena sayılmayan bir katılım. Böylesi zorlu bir yarışa başlamak bile büyük cesaret. Öncesindeki hazırlık sürecini de düşünürsek başlamak işin yarışı neredeyse. Her zaman demişimdir, yarışlar başlar ve bir şekilde biter. Asıl olan yarışa kadar geçen hazırlık süreci. Bu sene ki yarışı fazla zorlamadan, yaptığım antrenmanların ölçüsünü aşmadan keyifle bitirmeye çalışacağım. Keza yarışı bitirip aynı gün aracım ile Ankara’ya dönmem gerekiyor; onun içinde parkurda kendimi yıpratmamam şart.  Keza pazar günü yapacağımız doğa yürüyüşü turuna dingin bir şekilde liderlik etmem gerekiyor.

MET_5721
Ve yarış saat 4:30 da başlar. Herkese bu zorlu yollarda başarılar…

Yarışın başlaması ile beraber tempomu arttırmadan, nefesim ve  kalp ritmim oturana kadar oldukça kontrollü bir şekilde ilerlemeye devam ediyorum. Her zamanki gibi yarışa hızlı başlamak yarışın erken biteceği anlamına gelmiyor Benim için. Ne kadar acele edersen o kadar geç bitiyor bilakis.

Aladağlar sky trail 2018 Rota
46K lık koşu parkuru. Google Earth görünütüsü

İlk 5km lik kısım Sokulupınar istikametinde traktör yolundan oldukça kolay geçiliyor. Yeşil kampa 36:29 sürede 12. olarak ulaşıyorum. (Geçen sene aynı noktaya 40:35 ile 18. olarak ulaşabilmişim) İşte yarış benim için bu noktadan sonra başlıyor. Çelikbuyduran kontrol noktasına kadar takip edeceğimiz oldukça dik katır patikası boyunca tempomu hiç bozmadan tırmanmaya devam ediyorum. Beslenme stratejisi olarak bu sene tüm yarışmalarımda yarışa mataralarımda isotonik içecekler ile başlıyorum ve geçen her saat’ten sonra bir adet jel ve gerekli miktarda su tüketerek yoluma devam ediyorum. Özellikle istasyon noktalarına yaklaşırken jel ve su tüketimimi yapıp istasyonlarda mümkünse sadece su ve maden suyu içmek için durup yoluma hiç zaman kaybetmeden devam ediyorum. Bu yarışmada da neredeyse bu şekilde Karagöl istasyonu hariç hiçbir istasyonda 3 dakikadan fazla zaman kaybetmeden yoluma devam ediyorum.

_NUR1580
Aladağlar Milli Parkı 7 göller inişten bir kare. Foto:gOshots

Sokulupınar kontrol noktasından sonra 7.5km boyunca Çelikbuyduran’a kadar hızımı yavaş yavaş arttırıp önümde ilerleyen 6 yarışmacıyı geçerek 6. olarak 2:18 sürede ulaşıyorum. (Geçen sene aynı noktaya 2:58 süre ile 14. olarak ulaşabilmişim). Koşu sürecinde kısa bir mola vererek soğuk havadan dolayı morarmaya başlayan tırnaklarımı korumak için eldivenlerimi elime geçiriyorum. Hava gerçekten günün ilk saatlerinde soğuk. Soğuk ile aranız iyi değil ise sıkı üşütüyor doğrusu.( Eldivenler ısı kaybımı azaltıp Emler zirveye kadar vazifesini fazlasıyla yerine getirecekti). Geçen seneye göre 40 dakikalık bir gelişme hiçte fena değil. Geçen sene yarışmaya sadece parkuru görmek için katılmıştım. Bu sene ise CCC yarışı öncesi antrenman amaçlı koşmayı hedefledim bu zorlu parkurda. Hedef CCC olunca, antrenman programında Aladağlar pek uygun olmadı doğrusu. Bu nedenle herhangi bir sakatlık yaşamamak için oldukça kontrollü ve acele etmeden koşmayı amaçladım. Neyse ki yıl içinde hazırladığım antrenman programı başarısını bu yarışta da göstermeye başladı. İstasyonlara hedeflediğim sürelerde ulaşmak motivasyonumu bir adım ileri taşıyıp daha da keyifle koşmamı sağladı. Çelikbuyduran istasyonunda kısa bir su takviyesi yapıp, verilen maden suyunu içip yoluma parkurun en yüksek noktası olan Emler zirve(3723m) istikametinde devam ettim.

_NUR1567

Tırmanış esnasında kısa bir süreliğine de olsa takım arkadaşlarım Mert ve Ata ile aynı yolda sohbet etme şansı buluyorum. Zirve çıkışı bu sene Benim için çok daha kolay oluyor. Sanırım bir hafta önce yine aynı zirve yolunda  olmam buna etken. Zirvede görevli dostum Tuna Beni karşılıyor. Hiç zaman kaybetmeden zirve sırtından tempolu bir şekilde Direktaş istasyonuna doğru inmeye başlıyorum. Bu arada zirveye 2:45 dakika  ulaşıyorum.

_NUR1561

Bu tür yarışlarda koşucular tırmanışlardan çekinirler. Oysa ki Ben tam tersi her daim inişlerden korkar olmuşumdur. Keza 12 gün önce Artvin Şavşat’ta Genciyan (Arsiyan) Dağı tırmanışı sonrası iniş yolunda koşarken bastığım taş yerinden oynayınca sol ayak bileğimi ciddi bir şekilde burkmuştum. Neyse ki ayak bağlarım oldukça esnek ve yerinde hemen soğuk sprey ile müdahale  edip, Aladağlar yarışına kadar geçen zamanda gerekli tedaviyi yapıp yarışa hazır hale getirebilmiştim bileğimi.

_NUR1557-Edit

İşte bu sebepler ve inişte bacaklara binen aşırı yükten dolayı her daim kontrolü elden bırakmadan temkinli bir şekilde koşmaya çalışırım. Keza Emler inişi de bu şekilde oluyor. Sakatlanma lüksüm kesinlikle yok. Çarşak zeminde oldukça hızlı ve konforlu bir şekilde ilerliyorum. Kesinlikle böyle zeminler için koşu tozluğu takılmasını öneriyorum. Ayağınıza dolacak irili, ufaklı taşlardan sizi koruyacak oldukça önemli bir ekipman. Bu arada batondan bu vakite kadar hiç bahsetmediğimi fark ediyorum. Zirve yolunda en büyük dostum batonlarım. Zirveye kadar yükümün büyük bir kısmını batonlarımdan aldığım destekler ile bacaklarım ile kollarım arasında bölüştürüyorum. Zirveye batonlar sayesinde oldukça güçlü bir şekilde ulaşıyorum. İnişte de herhangi bir denge kaybında batonlarımdan destek alıyorum.

_NUR1544

Ve Direktaş istasyonundayım bu arada önümde giden genç bir arkadaşımızı da yakalamayı başarıyorum. İstasyonda tente altında oturup maden suyu içip, birkaç tuzlu yiyecek atıştırıyorum. Geçen süre 4-5 dakikadan fazla değil. Yola MTA tepe istikametinde devam ediyorum. Yarışın en sevdiğim kısmı da burası. Uzun bir süre dağların yüksek dorukları arasında, 7 göllerin o muhteşem güzellikleri eşliğinde koşuyor olmak büyülüyor Beni. MTA zirve yolunda tırmanış öncesi biraz koşu tempomu düşürüp bacaklarımı dinlendiriyorum. Hızlı koşup tırmanış öncesi yoracağım bacaklar ile Beni bekleyen 450mlik zorlu çarşak zeminde ilerlemek hiçte kolay olmayacak öbür türlü. Stratejim işe yarıyor; tırmanış süresince tempomu hiç bozmadan yükseliyor ve MTA zirveye ulaşıyorum. Tırmanış sürecinde yaşadığım tek sıkıntı kullandığım ayakkabıların o vakite kadar beni oldukça güzel taşımasına karşın çarşak zeminde dik çıkışta geri kayarak Beni yavaşlatması oluyor.  Bu sıkıntıyı da batonlara kuvvet deyip aşıyorum. Batonlar bu tırmanışta işlevini fazlasıyla iyi yerine getiriyorlar.

2018 Aladağlar Sky Trail İstasyon geçiş sürelerijpg
İstasyonlardan geçiş sürelerim

MTA zirveden sonra yarışmanın en tehlikeli geçişlerinden birisi Bizleri bekliyor. Maden yayla istikametinde dikkatli bir şekilde ilerliyorum. Bu arada arkamdan Cevdet abi geliyor ve Maden yayla kontrol noktasında buluşup birlikte koşmaya başlıyoruz.

IMG_3657
8:02 saat sonra yeninde başladığım noktada keyifle ulaşıyorum Finis tağına

Havanın geçen süre zarfında aşırı derecede ısınmaya başlaması ile sıvı kaybının da artması nedeniyle Maden boğazı istikametinde akan derede elimi yüzümü yıkayıp vücudumu serinletmeye çalışıyorum. Karagöl’e kadar Cevdet abi ile sohbet ede ede ilerliyoruz. Karagöl’de Davlumbaz tırmanışı öncesi iyi beslenmek ve biraz da dinlenmek gerekiyor. Bu süreçte sol ayağıma yarışma öncesinde yaptırdığım bileğimin dönmesini engelleyecek Kinesiotape’i sökmek için ayakkabımı çıkartıyorum. Bant işe yarasa da MTA zirveden Karagöl’e gelene kadar sol ayak tabanıma baskı yaparak su toplamasına neden oluyor. İstasyonda ayağımdaki bandı söküp su toplayan noktaya ipek bant ile kapatıp soğuk karpuzumu yeyip, maden suyumu içip önümde tırmanışa başlayan Cevdet abiye yetişmek için yola koyuluyorum. Bu istasyonda sanırım 10 dakika civarında bir süre geçiriyorum.

IMG_3655
Geçilen zorlu 3 zirve, 3500+ üzeri tırmanış ve 46K ardından yeniden başladığım noktadayım….

Sırada yarışmanın bir çok yarışmacı için en zor geçişlerinden biri olan Davlumbaz geçidine doğru yavaş yavaş yükselmeye başlıyoruz. Kayalık geçişten sonra Davlumbaz geçidine kadar 250m civarında yükselmemiz gereken oldukça dik çarşak pasaja ulaşıyoruz. Bu noktada Ben önde Cevdet abi arkamda ana kaya kütlesine tutunarak tırmanışa başlıyoruz. Cevdet abimin arkamda olması nedeniyle taş düşürmemek için azami derece dikkat ediyorum. Keza zemin oldukça çürük ve hareketli. Adımlarımızı yere sağlam basıp, geçitte bizi karşılayan dostlar ile selamlaşıyoruz. Ve sonunda Davlumbazın o zor çarşak patikasını arkamızda bırakıyoruz. Davlumbaz zirveden sonra artık Benim için yarış bitiyor. Bu kontrol noktasından sonra neredeyse %95’i iniş olan bir patikayı takip ederek finis çizgisine ulaşacağız.

IMG_3659
Geçen 8:02 süre sonunda Finis tagından 4. olarak geçmeyi başarıyorum.

Zirve yolunda Cevdet abi yoluna devam ederken Ben ayakkabımın içine dolan ufak tefek taşları temizlemek için beklemek zorunda kalıyorum. İniş sırasında tempomuz artacağı için bu ufak tefek taşlar canınızı oldukça fazla yakabiliyor. 6:26 süre ile zirveye 4. olarak ulaşıyorum.(Geçen sene aynı noktaya 6:52 da gelmişim. Geçen yıla göre 26 dakika önce ulaşıyorum kontrol noktasına)

IMG_3673
Kadınlar katagorisi 1.si Olga Lyjak | Polonya

Zirveden Tekepınar’ına kadar oldukça rahat bir tempoda 6.75km lik kısmı 54 dakikada kat ediyorum. Tekepınarı’nda ufak bir su takviyesi yapıp, yarışın en sevimsiz kısmı Arpalık istikametinde koşmaya devam ediyorum. Tekepınar’ından sonra Demirkazık dağ evine kadar 7km lik tamamı iniş olan katır patikasını takip etmek gerekiyor. Havanında iyice ısınmasıyla yorgunluk ve sıvı kaybı iniş kısmını oldukça dikkatle kat etmeyi gerektiriyor ki Arpalık istikametinde ciddi bir düşme tehlikesi atlatıyorum Ayağımın taşa takılması ile bir anda dengemi kaybedip kafa üstü yere çakılacağım derken batonlar devreye giriyor ve büyük bir refleks ile düşmekten son anda kurtarıyorum kendimi. Diyorum ya yarışın en zor kısımları geride kalmışken tamda finise 5 km kala düz yolda düşmek ya da düşmekten son anda kurtulmak, kısaca şanslı günümdeyim.

IMG_0164
Kemal Kukul 1. Cevdet Ayyılmaz 3. Ben 4. olarak bitiriyorum yarışı. Kürsü fotoğrafı yaş kategorisine ait.

Arpalık istasyonuna geldiğimde artık yarışın en kolay 3kmlik kısmı kaldı derken bir anda kendimizi Demirkazık dağ evine inen dere yatağında buluveriyorum. Oldukça dik, işaretlerin takibinin de bir o kadar zor olduğunu düşündüğüm bu dere yatağında ilerlemek gerçekten hiçte kolay olmuyor. Hedefim olan yarışı 8 saat altında bitirme hayalim de bir anda bu dere yatağına düşüyor. Keza geçen sene koştuğumuz traktör yolu yapılan inşaat yüzünden kullanılamaz hale geldiği için parkurun son 2 km lik kısmı bu dere yatağından geçirilmiş. Birkaç kere tökezleyip düşme tehlikesi geçirsem de yoluma düşmeden devam edebiliyorum. Ve 8:02 dakika sonra başladığım noktaya keyifle dönmenin mutluluğunu yaşıyorum.

IMG_0150

Bu sene hedef yarışım olmamasına rağmen genel sıralamada oldukça rahat bir şekilde 4. olarak yarışı bitirmiş olmak Beni mutlu ediyor. En önemliside  ne ayak bileğimde bir sıkıntı yaşıyorum ne de yarışın son 2km sine kadar ki yol boyunca ayağımda ciddi bir su toplama ve patlama olmuyor. Dere yatağı hariç orada yine hafiften patlatıyorum sağ ayak topuğumu. Neyse bu da yarışın tuzu biberi olsun artık.

IMG_0173
Cevdet AYYILMAZ – Kemal KUKUL – Derya DUMAN

İşte kısaca 8 saatlik yarışın özeti böyle. Aslında yarışlar başlıyor ve bitiyor. Önemli olan her daim yarışma öncesi geçen hazırlık süreci. Bu sene dersime iyi çalışmaya gayret ettim. Ve sene başından beri Türkiye’de katıldığım tüm yarışlarda gerek genel klasman gerek yaş katagorisinde kürsüde kendime yer edinebildim.

IMG_0145
Cevdet AYYILMAZ – Kemal KUKUL – Derya DUMAN

Raidlight Türkiye takım ve Ankyra SK sporcusu olarak katıldığım bu yarışmadan her sene olduğu gibi bu sene de büyük keyif aldım. Böylesi zorlu koşullarda ve zeminde bu yarışın hazırlanmasında emeği geçen önce ARGEUS, ORDOS ve canlarını dişlerine takarak çalışan gönüllü arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Raidlight Takım sporcusu olarak sağladığı destekten dolayı Emre Tok’a kocaman bir teşekkür.

Madalya

En büyük teşekkür yine Sevgili Eşim Arzu DUMAN’a. Onun verdiği büyük destek sayesinde bu seneki yarışların tamamında keyifle koşabilme şansı buldum. Her daim birlikte gidebildiğimiz  yarışlarda Beni istasyonlarda ya da  finiste güler yüzü ile karşıladı. Hakkı ödenmez doğrusu. Bir de her zaman desteklerini arkamızda hissettiğimiz ailelerimize KOCAMAN ALKIŞ….

dumanica_11

Selamlar sevgiler Dumanica…

Yazar : Derya DUMAN | PEYZAJ MİMARI | DOĞA REHBERİ

2018 Aladağlar Sky Trail buluşması” üzerine bir yorum

 1. Derya’cığım yaşadıklarımızı ne güzel ifade etmişsin.
  İyi bir yol arkadaşı, rehber, centilmen bir maratoncu ve iyi bir dost…Teşekkürler sevgili Derya ve Arzu…İyi ki varsınız…
  Yeni maratonlarda, seyahatlerde ve doğada her dem görüşmek üzere…
  Sağlıcakla…

  Güller KOÇ

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s