Işık Dağında Zorlu bir zirve tımanışı

Yazar : Derya DUMAN | PEYZAJ MİMARI| DOĞA REHBERİ

Fotoğraflar için GALERİ tıklayın.

dscf9504

Bu hafta sonu yeni yılın ilk yürüyüşü için rotamızı her sene olduğu gibi Işık Dağına çevirdik. Bu sene kış şartlarının geçen senelere göre çok daha zorlu geçmesi nedeniyle hazırlıklarımızı ona göre yapıp düştük Işık dağının karla kaplı yollarına.

dscf9509

Yürüyüş öncesi ışık dağı dinlenme tesislerinde Eyüp abinin odun ateşinde demlenen çayını içip yanında patatesli pidelerimizi yiyerek enerji depoladık bu zorlu yürüyüş için.

dscf9512

1550m rakımlı ışık dağı patikasından başlayan yürüyüşümüzle birlikte 60-70cm karda bata çıka zirve yolunda yükselmeye başladık. Orman içinde oldukça sakin olan hava Yukarıçanlı yayla mevkinde birden bire değişerek donrucu bir hal aldı. Hızlı bir şekilde bu kısmı geçerek yeniden girdik orman içine. Bu noktadan sonra 300m lik 1.5km  uzunlupunda dik bir tırmanış bizleri bekliyordu. İyice derinleşen kar zirve istikametinde yer yer 1m derinlikle iz açmamızı oldukça zorlaştırdı. Zirve eteğinde açılan orman ile birlikte rüzgarın o kemiklerimizi donduran soğuk etkisinde kendini iyice hissettirmeye başladı. 18 kişilik ekibimiz bir kısmı zirvenin hemen altında rüzgarın dingin oldu bir noktada öğle yemeği molası için bırakıp 8 kişilik ekibimiz ile 50m yukarıda ki zirveye yoğun bir rüzgar eşliğinde ulaşıyoruz. Zirvede neredeyse hiçbir şey görmek mümkün değildi. Vericiler ve evlerin üzeri donmuş kar kütleleri ile kaplı esen şiddetli soğuk rüzgardan dolayı fotoğraf makinamın pili donduğu için zirve anını fotograflamam bile mümkün olmuyor. Zirvede kısa bir öğle yemeği molası ile birlikte sıcak çaylarımızı yudumlayıp geri dönüş yoluna geçiyoruz.

dscf9514

Açtığımız iz geri dönüş yolunda ilerlememizi oldukça kolaylaştırıyor. 4 saatlik zirve tırmanışını 1.5 saatlik yürüyüş ile başladığımız noktaya dönerek tamamlıyoruz.

dscf9515

işte bu zorlu kış yürüyüşümüznden bir kaç güzel kare. İyi seyirler Kalın sağlıcakla dumanica:)

dscf9519

Yazar : Derya DUMAN | PEYZAJ MİMARI| DOĞA REHBERİ

Fotoğraflar için GALERİ tıklayın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s