BERÇİNÇATAK’TA ZAMANI DURDURMAK

Yazar : Taner SAYAR

Yüryüş fotorafları :  Taner SAYAR – Derya DUMAN

Yürüyüşe ait  fotoların tamamını GALERİ© görebilirsiniz.

Sabah Ankara’daki bulutlu hava bugünkü doğa yürüyüşümüzün yağmur altında geçebileceğinin ilk işaretiydi. Yağmur doğanın ayrılmaz bir parçasıdır ve yağmurda yürümek de başka güzeldir.

Bercincatak Taner© 03
Fotoğraf : Taner SAYAR

Bugün rotamızı Kızılcahamam yakınlarındaki Berçinçatak ormanlarına çevirdik. Hedefimiz Üçoluk Seddi Tepesi’nde zirveye ulaşmaktı. Gideceğimiz bölge daha önce çeşitli yürüyüşlerde ziyaret ettiğimiz Gebeler, Süleler, Şahinler ve Berçinyayalar köylerine yakın bir  konumda bulunuyordu.

Bercincatak Taner© 01
Fotoğraf : Taner SAYAR

Berçinçatak Köyü’nün tarihi 1300’lü yıllara dayanıyor. Yürüyüşçü bir arkadaşımın küçük araştırmasına göre Berçin kelimesi “perçin”den gelmiş olmalı ki bunun anlamı “toprağı katı olan arazi” anlamına geliyor. Çıtak ise Oğuz Türklerinin bir boyunu tanımlıyor ve iki derenin birleştiği yer anlamına geliyor. 1300’lü yıllarda bu bölgede bir medrese kurulmuş olması yürüyeceğimiz bölgenin doğal güzelliği yanında tarihsel zenginliğinin de bir işaretiydi.

Bercincatak Taner© 02
Fotoğraf : Taner Sayar

Bugün günlerden 29 Mayıs. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederek Bizans İmparatorluğu’nu sona erdirdiği tarih. Birçok tarihçiye göre Ortaçağın sonu sayılıyor. Diğer taraftan Mimar Sinan’ın doğum günü. Onun doğum gününde Kızılacahamam’ın bin en büyük camiini uzaktan da olsa görmek ilginç bir tesadüf olmalıydı.

Bercincatak Taner© 04
Fotoğraf : Taner SAYAR

Yürüyüşümüz üzerindeki 1453 metre rakımlı Berçinçatak Yaylası, köyün kuzeydoğusunda yer alıyor. Köyden hedefimizdeki 1880 metre rakımlı Üçoluk Tepesi’ne ulaşmak  ise yaklaşık 600 metrelik sıkı bir tırmanış anlamına geliyor. Doğada güzelliklere ulaşmak hep zordur. Zor olmalı ki ulaşılan güzelliğin değeri daha da artsın. Dinlenme molalarımızdan birisini yaylada verdik. Yayladaki evler çürümeye yüz tutmuş durumda. Bu evlere girmek artık riskli ve sadece fotoğraflarını çekmekle yetindik.

Bercincatak Taner© 05
Fotoğraf : Taner SAYAR

Yürüyüşümüz boyunca yağmur hiç eksik olmadı. Üzerimizdeki bulutlar yağmurun bugün çok istekli olduğunu söylüyordu. Ancak bundan kimse şikayetçi olmadı. Yağmur ve rüzgarı da dikkate alarak öğle yemeği molamızı zirveden önce verdik. Doğa yürüyüşlerinde rehberin vereceği kararlar hep önemlidir. Öğle yemeği zirvede planlanmışken daha geriye ya da ileriye alınabilir. Yürüyüşe devam edemeyeceği görülen bir arkadaşımızın geri dönmesine karar verilebilir. Biz bu iki örneği de bugünkü yürüyüşümüzde yaşayarak tecrübe etmiş olduk.

Bercincatak Taner© 06
Fotoğraf : Taner SAYAR

 

Yürüyüşümüzde bol bol dere geçişleri yaptık. Kimisi kolay kimisi biraz zor bu geçişlerde biraz ıslandık. Bolca yağan yağmurun coşturduğu dereler bazı noktalarda geçiş imkanı vermeyince geçmek için farklı noktalar aradık.

Bercincatak Taner© 07
Fotoğraf : Taner SAYAR

Yaklaşık 19 kilometre süren yürüyüşümüz her şeyiyle güzeldi. Orman havasıyla arındık, yağmurla ıslandık, derelerde yıkandık, tepelerde yorulduk. “En güzel deniz henüz gidilmemiş olanıdır” diyen şair Nazım Hikmet’ten esinlenerek biz de dedik ki:

En güzel tepe henüz çıkılmamış olandır,

En güzel dere henüz geçilmemiş olandır,

En güzel yağmur ise henüz yağmamış olandır…

Berçinçatak’ta dağlar bize yeşilin her tonunu sundu. Kekik kokuları yürüyüşümüze eşlik etti. Kuşların cıvıltısı güzel bir senfoni sundu bize. Doğa bu hafta çok cömert davrandı ve yeni anılar biriktirdik yine. Yürüyüşümüz Hamzalar mahallesinde sona erdi. Sıcak çaylar içildi. Ayrılık zamanı geldi. Bugün zamanı durdurmak belki mümkün olmadı ama bir sonraki buluşma için söz verildi. Dağlar sabırlı ve bizi yine bekleyecek. Biz en yakın zamanda yine onlara gideceğiz. Haftaya Emeklidede Tepe’de sözleştik. Oralarda görüşmek umuduyla…

Yazar : Taner SAYAR | 31.05.2016 | Ankara

Fotoğrafları GALERİ© linkinden görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s