Raidlight Aladağlar Sky Trail Ardından

Posted by Derya DUMAN, 2016©

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek harika bir gökyüzü (Sky Trail) yarışı için rotamızı Niğde Aladağlara çeviriyor ve yeniden düşüyoruz yollara.

İlk defa Aladağlara 1993 yılında gittiğimde gördüğüm zirvelerin etkisinden uzun süre kurtulamamıştım. Daha sonra giderek artan dağlara tutkum nedeniyle senelerce Türkiye’nin birçok bölgesindeki birçok yüksek zirvesine tırmanma şansı bulmuştum. Her tırmanışın kendine has bir tekniği olsa da dağcılık kuralları çerçevesinde, koca bir sırt çantası ve teknik ekipmanlar ile yola düşüp zirvelere ulaşabilmiştik.

İşte ilk defa böylesi farklı bir yarışma ile dağların zirvesine özgürce, minimal çantalarımız ile koşarak çıkma fırsatı sunmuşlardı biz patika koşucularına.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (6)

Fakat bu harika yarışa katılmak için sınırlı sayıda sunulan kontenjandan yararlanmak adına elimizi çabuk tutmamız gerekiyordu. Keza yarışmanın başvurusu açıldıktan sonra, 8 saat gibi rekor bir sürede, 100 kişilik kontenjan dolmuş ve birçok katılımcı kayıtlarını yaptıramamıştı. Neyse ki kontenjan daha sonra arttırılarak bu yarışa katılmak isteyen birçok arkadaşımızın 15 Ağustos 2015 cumartesi günü Aladağlar’da buluşmasına fırsat sunulmuştu.

YARIŞMAYA HAZIRLIK SÜRECİ

Yarışma öncesi bir ay kadar Ankara Eymir’de özellikle yokuş içeren patikalarda antrenman yapma şansım oldu. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle geçmiş zamanlarda yapılan patika koşularına fazla antrenmanlı katılma şansım olmaması nedeniyle, ilk defa bir yarışmaya istediğim verimlilikte bir antrenman programı hazırlayıp, hazırlanmış olmak Beni yarış öncesi iyice motive etti..

Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışı sayesinde düzenli antrenmanların gelişimime ne denli katkı sağlayacağını da görme fırsatını yakalayabilecek olmam çok güzeldi. Benim için iyi bir test alanı oldu bu güzel yarış.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (5)

Yarışma parkurunu senelerdir Aladağlara gidip geliyor olmamdan dolayı çok iyi biliyor olmama rağmen yarışmadan bir hafta önce Ankara’dan Banu Aysolmaz, Emre Ayar, Alişan Kayabölen, Ercan Arslan, Kemal Kukul, Doruk Balkan, Sevgili eşim Arzu ve Ben güzel bir grup oluşturup alpin stili ile 1.5 günde yeniden görme şansına sahip olmamız, aynı zamanda yarışmaya katılacakların aklimizasyon sürecine katkısı açısından çok iyi oldu.

YARIŞMA ALANINA VARIYORUZ

Ve yarışma için hazırlıklarımızı tamamlayıp 13 Ağustos Perşembe günü düşüyoruz yollara. 4 saatlik bir yolculuk ardı yeniden Aladağlar Mümtaz Çankaya Dağ Evi’nde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Raidlight Türkiye takımı olarak bizler için dağ evinde ayrılan odamıza yerleşiyoruz Kemal abi ve Arzu ile birlikte. Arzu bu yarışma süresince organizasyona gönüllü olarak katılacak ve koşucu arkadaşlarımızın Çelikbuyduran 1. Kontrol noktasında fotoğraflarını çekecek.

Perşembe günü yol yorgunluğunu yediğimiz güzel bir yemek ile atıp, kısa bir yürüyüş ile Sobek kampına doğru yükseliyor ve yarış öncesi kısa antrenmanlar ile kendimizi yükseğe alıştırmaya devam ediyoruz.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (9)

Aladağlar dağ evi gün içinde gelen yarışmacı dostlar ile giderek kalabalıklaşmaya başladıkça ortam iyice renkleniyor. Bu arada Raidlight Türkiye takım direktörü Emre Tok da yarışma alanına ulaşıyor. Birlikte Raidlight standını kuruyor ve yarışmacılar için harika ekipmanların içinde olduğu Raidlight ürünlerinin tanıtımı ve satışlarını yapmaya başlıyoruz.

Yüksek dağlarda olmanın avantajı, tertemiz bir dağ havası insanın enerjisini arttırıp yorulmasını engelliyor. Dağlarda olmak Benim için en güzel dinlenme süreci onun için.

Organizasyon ekibi (Argeus) akşam için yemek ve gelen yarışmacıların kaydı için gerekli hazırlıkları yaparken, bizler de Dostlar ile güzel sohbetler eşliğinde Aladağların o muhteşem havasını içimize çekiyoruz.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (4)

Cuma günü, yarışmada görev alacak gönüllü arkadaşlarımızı ve Sevgili Eşim Arzu’yu kontrol noktalarındaki görev yerlerine yolcu ederken, onlara traktör yolu boyunca eşlik ediyor, Sobek kampına kadar koşarak yine kısa bir antrenman yapmış oluyorum. Devamında kayıt masasına giderek yarış öncesi ekipman kontrollerini yaptırıyor ve Göğüs numaramı alıyorum. Göğüs numaram 250.

Yarış öncesi Raidlight Türkiye takımı için özel olarak yapılmış Gillete Response 8 lt çantamıza zorunlu malzemeleri yerleştiriyor, akşam sıkı bir yemek ile günü erken bitirip saat 22:30 civarında uykuya dalıyoruz. İlk defa bir yarışma öncesi yarışma alanına erken gelip, koşuşturmaca olmadan zaman geçirme imkanı buluyor olmaktan bu sefer çok mutluyum doğrusu.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (3)

YARIŞ GÜNÜ

Sabah saat 4:00’da ayaktayız. Dağ evinde verilecek kahvaltıdan faydalanmak ve yarış saatine kadar şişkin bir mide ile koşmamak için kahvaltımızı olabildiğince erken yapmaya çalışıyoruz. Ankara’dan kendi hazırladığım sandviçim ve dağ evinin sunduğu olanakları en iyi şekilde değerlendirip sıkı bir kahvaltı ardı, gerekli sıvı alımlarını da sağlayıp, yeme işine son veriyorum. Artık sıra koşuya başlamak ve sağlıklı bir şekilde bitirmeye odaklanmak.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (2)

Saat 5:30 ve artık starttın verileceği tagın önündeyiz. Türkiye’de ilk defa koşulacak olan Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışması, birbirinden güçlü bir çok patika koşucusunun bir araya gelmesine vesile oldu. Start noktası her sene Fransa’da katıldığım UTMB havasında. Oldukça profesyonel ekipmanlar ile donanmış koşucular biran önce dağların zirvelerine doğru koşarak yükselmek için startın verilmesini bekliyorlar.

Ve beklenen an geldi; saat 6:00. Önümüzde Bizleri bekleyen 45km üzeri +3000m tırmanış içeren harika bir parkur var. Özellikle koşu sırasında ulaşılacak Emler zirvesi ile belki de birçok sky trail koşusunda ulaşılmayan 3723m’lik rekor bir yükseltiye çıkacak olmamız bu yarışın ne kadar zor olacağını bir kere daha ortaya koyuyor.

Yarışın ilk 5 km oldukça düşük eğimle yükselen ve 5 km sonunda yeşil kampta sonlanan traktör yolu. Kamp alanına kadar tüm yarışmacılar neredeyse bir arada ilerliyoruz. Önde giden koşuculardan kopmamaya çalışıyorum. İlk kontrol noktasına geldiğimde 12. olarak geçtiğimi öğreniyorum. Kamp alanından sonra yolumuza katır yolunda devam edeceğiz. İnce bir patika bizi Çelikbuyduran kontrol noktasına kadar yükseltecek. Bu arada yol boyu 7 km boyunca herhangi bir servis alabilme şansımız da olmayacak. Suyumu ve yiyeceklerimi ona göre planlayıp sıkıntı yaşamadan Çelikbuyduran istasyonuna ulaşmayı hedefliyorum. Yol boyu tempomu muhafaza edip, batonlarımı da teknik olarak en verimli şekilde kullanıp, koşu arkadaşlarım ile birlikte güneş ışığı tepemize ulaşmadan saatimiz 8:14ü gösterirken Çelikbuyduran kontrol noktasına ulaşıyorum. Başlangıçtan itibaren geçen süre 2:14

Aladaglar-Sky-Trail-2015 14 (2)

Sevgili Eşim Arzu, Çelikbuyduran kontrol noktası öncesi, koşucu arkadaşların fotolarını çekerek organizasyonda gönüllü olarak görev yapıyor. Onu görünce keyfim iyice yerine geliyor. Güneşin henüz etkisini göstermemesi de Emler zirve tırmanışı öncesi enerjimi korumama büyük katkı sağlıyor.

Çelikbuyduran kontrol noktasından 9. olarak geçtiğimi öğreniyorum. Kontrol noktasında bir miktar su ve çok az cola içip Emler zirve istikametinde ilerliyorum. Zirve yolunda tempomu biraz daha arttırıyorum. Keza bacaklarım ve kahvaltı ardı dolan miden artık ortama daha iyi adapte oldular. Zirveye saatimiz 8:43 ü gösterirken 2:43 gibi oldukça kısa bir süre ulaşarak, belki de önde giden koşu arkadaşlarımız bu konuda bir rekor tırmanış süresi kaydetmiş oldular.(İranlı arkadaşımız Davood Shirkhani 2:27 ile Emler Tırmanış rekorunu kırmış oluyor – Kayıtlara geçmiş en hızlı tırmanış süresi tahminimce – Daha hızlı bir tırmanış olup olmadığından eminde değilim doğrusu) Emler hedeflediğimiz en yüksek koşu noktası olarak 3723 m artık gerimizde kalacak şekilde, oldukça tempolu bir inişle, yine çok kısa bir süre içinde saatimiz 9:07 yi gösterirken 24 dakika gibi bir sürede ( Starttan itibaren geçen süre 3:07) Direktaş kontrol noktasına ulaşıyorum. Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışması öncesi, Ankara Eymir Gölü’nde yaptığım yokuş iniş çalışmaları gerçekten işe yaramış, her yarışmada iniş esnasında zorlandığım dik yamaçları oldukça rahat bir şekilde koşarak inebiliyorum. Dengem ve bacaklarım oldukça iyi. Direktaş kontrol noktasına geldiğinde yine ufak bir su molası verip, mola vermeden yoluma devam ediyorum. Bu arada kontrol noktasından 7. olarak geçiyor olmak motivasyonumu biraz daha arttırıyor. Tempomu biraz daha arttırıp, bir sonraki en sıkı tırmanışlardan biri olan Çağalınbaşı geçidine doğru yoluma devam ediyorum.

Koşu parkuru o kadar güzel ki etrafımı seyrederek gidiyor olmak oldukça keyif veriyor. Şimdiye kadar koştuğum en güzel parkurlardan biri diyebilirim. Bir hafta önce parkuru yürüyerek bol bol güzelliklerini içimize çekerek geçtiğimiz için şanslı olduğumu düşünüyorum. Keza koşu boyunca bu güzellikleri hızla arkamda bırakmak hiç mi hiç istemiyorum ama hedeflediğim 7 saatlik süreyi tutturabilmek için sadece önümde ki güzellikleri görüp arkama bakmadan yoluma devam ediyorum.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 14 (3)

Çağalınbaşı geçidi zeminin oldukça bozuk olduğu sıkı bir çarsak parkur içeriyor. Bu noktaya geldiğimde saatimiz 10:18 olmuş (Start noktasından bu yana 4:18) artık ciğerlerim iyice açılmış, bacaklarım ise tam performans yoluma devam edebilecek rahatlıkta 30 dakikadan kısa bir sürede Karagöl’den Zirveye ulaşıyorum. Yeniden 3490m’lerdeyim. Bundan sonra artık yarışın Beni daha çok zorlayacak iniş kısımları geliyor. Bu vakte kadar ayaklarım gayet iyi, Beni üzmeden bu noktaya gelmemi sağladı. Bakalım yolun devamında neler olacak.

Organizasyon komitesinin yarışmanın en teknik inişlerinden biri olarak değerlendirdiği Çağalınbaşı inişini yine oldukça rahat bir şekilde geçiyorum. Zeminin çarşak olması ve çarşakta teknik iniş konusunda senelerin verdiği rahatlıkla yoluma güle oynaya devam ediyor olmam ve bir hafta önce buradan geçmiş olmam parkurda nasıl hareket edeceğim konusunda Bana verdiği güzel fikirler ile inişimi keyifle sürdürüyorum. Çağalınbaşı inişi tamamlandıktan sonra artık Maden Yaylaya kadar bizi bekleyen ufak tefek çıkışlar dışında dağ evine kadar ciddi inişler ile yoluma devam edeceğim. Çağalınbaşı inişinde, tempomu biraz arttırarak önümde giden İranlı arkadaşımız da geçince motivasyonum biraz daha artmış bir şekilde yoluma devam ediyorum. Maden Yaylaya geldiğimde kontrol noktası öncesi ilk obada suyumu içiyor ve yoluma devam ediyorum fakat kontrol noktasına gelmeden güneş gözlüğümü kaynak başında unuttuğumu fark edip, geri dönmem gerekiyor. Çeşme başında bıraktığım gözlüğümü bulduğumda üzerine basıp sapını kırdığımı fark ediyorum. Yapacak bir şey yok deyip tek saplı gözlüğümü takarak yoluma devam ediyorum .

Aladaglar-Sky-Trail-2015 14 (1)

Bu arada geri döndüğüm için biraz vakit kaybediyor ve İranlı arkadaşımız ile yeniden karşılaşıyorum. Moral bozmak yok, yola devam. Maden Yayla kontrol noktasından (Saatimiz 10:56 – yarışın başında beri geçen zaman 4:56) herhangi bir ikmal almadan geçiyorum. Devamında tempomu biraz daha arttırıp Çağalınbaşı Kuzey yüzü ve koca sarp altındaki göle yaklaşıyorum. Bu arada obada yerde yatan bir yarışmacı görüyorum, bu durum Beni korkutuyor. Yaklaştığımda Raidlight Takımından Benoit’nın olduğunu görüyorum Bir süre durumu hakkında konuşuyoruz, yardımcı olabileceğim bir şey olup olmadığını soruyorum. Dinlenmesi gerektiğini ve bir süre sonra koşmaya devam edeceğini söylüyor. İçim rahat yoluma devam ediyorum. Karagöl (11:15 başalngıçtan itibaren geçen zaman 5:15) inişine geldiğimde önümde giden Soner Arkadaşımızı görüyorum Göle indiğimde aramızda 3 dakikalık bir fark olduğunu öğreniyorum. Karagöl’den sonra yaklaşık olarak 15 km boyunca bir traktör yolunu takip ederek dağ evine iniş yapacağız. Kontrol noktasından geçip artık yarışın en kolay koşulacak etabında tempolu bir şekilde inişe geçiyorum. Zemin oldukça sert ve üzeri ufak tefek kaya parçaları ile dolu. Ayaklarımın altında bütün taşları hissederek 5 km kadar koştuktan sonra, önce sağ ayak topuğum, sonra sol ayak topuğum su toplamaya başlıyor. Bu durumdan dolayı hızımı oldukça fazla düşürüyorum.

Koşulası güzel inişli bir parkurda koşamıyor olmak canımı sıkıyor. Pınarbaşı kontrol noktasına kadar topuklarıma basmadan ayakucunda gitmeye çalışıyorum, bu durumda ayak parmaklarıma aşırı baskı olmasına neden oluyor. Pınarbaşına 2 km kala, sağ ayak topuğum patlıyor ve oldukça ciddi bir acı veriyor. Bundan sonra kalan 7 km boyunca tempomu oldukça fazla düşürüp, yarışmayı daha fazla sıkıntı çekmeden bitirmeye odaklanıyorum. Dağ etaplarında arkamdan gelen koşucu arkadaşlar ile aramı oldukça fazla açmış olmanın verdiği rahatlık ile yoluma yürüyerek devam ediyorum. Asfalt etabından sonra tempomu biraz daha artırıyorum, bu arada yol boyu 3 km kadar aşırı sıcaktan eriyen asfalt ve yerden yükselen sıcak hava ile cebelleşmem gerekiyor. Ne kadar çabuk bitirebilirsem o kadar iyi olacak diyerekten topuktaki sorunları bir kenara bırakıp finiş tagı altından geçiyorum.

Sevgili Eşim Arzu, Raidlight Türkiye yönetici Emre TOK, organizasyonun değerli katılımcıları ve Demirkaz Köyü sakinleri büyük bir coşku ile Beni karşılıyorlar. Böylesi zor ve bir o kadar güzel bir yarışmayı bitirmiş olmanın verdiği mutluluk yüzüme yansıyor. Ayağımda ki acılar biran için gidiyor, yüzler gülüyor.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (8)

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (10)

6 saat 54 dakika gibi bir sürede tamamlayıp 4. olarak geçtiğim finiş çizgisi, bu yarışmayı haftalarca emek harcayıp, bizlerin koşmasına olanak sağlayan bir sürü gönüllü ve organizasyon görevlisi arkadaşımız sayesinde güvenle ve keyifle bitmiş oldu.

Bu kadar ciddi bir emek harcanarak hazırlanan parkuru koşmak belki de işin en kolay tarafı oldu Biz koşucular için. Asıl olan emekçi arkadaşlarımızın gayretleri Bence.

Sevgili Eşim Arzu’nun desteği ile harika geçen bir yarışma, güzel arkadaşlar ile geçirilen keyifli 2 günün ardından, sevgili Raidlight Türkiye yöneticisi Emre Tok’un da destekleri ile Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışında olmaktan duyduğum mutluluğu bir kere daha dile getirmek isterim.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (13)

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (12)

Ayrıca bu güzel yarışmayı Biz patika koşucularına kazandıran Sevgili Dostları Sertan – Serkan Girgin kardeşler – Harika bir organizasyon ekibi olduğunu bir kere daha ispat eden Argeus takımı – yarışma süresinde gönüllük prensibi ile biz patika koşucuların güven içinde keyifle koşmalarını sağlayan ORDOS ve DKSK ‘kı tüm arkdaşlarıma ayrıca Demirkazık köyü yaşayanları ile Mümtaz Çankaya Dağ evi çalışanlarına bir kez daha günülden teşekkürü bir borç bilirim. Sizler sayesinde böylesi güzel bir koşuda yer alıyor olmaktan duyduğum mutluluk tarifi zor yaşamak gerek diyorum.

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (7)

Aladaglar-Sky-Trail-2015 (1)

Seneye çok daha iyi bir organizasyon ve daha fazla patika koşucusunun bu gizel yarışmada bir araya getireceğinize emin olarak yarışma tarihihi şimdiden dört gözle beklediğimizde buradan bildirmek isterim.

Emek harcayan, yarışa katılarak koşan tüm doğasever dostlarıma selam olsun.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s