İznik Ultra Maratonu Ardından

İznik Ultra 80km – Derya Duman – 2015

İlkbahar döneminde işlerim icabı son derece yoğun olmamdan dolayı, 3 senedir çok istememe rağmen bir türlü fırsat bulup katılamadığım İznik Ultra Maratonuna 4. senesinde katılabilmek için güzel bir fırsat yakalayabildim. Raidlight team üyesi olarak İznik Ultra maratonu 80K etabında, takımımızın diğer üyeleri Fırat, Muazzez ve Murat ile İznik’te bir arada olmak ayrıca güzel olacaktı bu yarış sırasında.

 

derya-iznik-2015 (2)
Raidlight Türkiye Takımı

Trail yarışlarının en sevdiğim tarafı, doğa ile iç içe koşmayı seven benimle aynı kafada bir sürü arkadaşım ile bir arada olabilmek. Doğa da olmak benim için son derece keyif verici. Koşarken doğanın içinde olmayı anlatmak değil, yaşamak lazım. İşte İznik gölü çevresinde yapacağımız 83K lık koşu sırasında doğa ile iç içe, sevdiğim dostlar ile bir arada olmak yarışma motivasyonumu ayrıca yükseltecek. Biraz da yarışma öncesinden bahsetmek istiyorum.

1 Mart 2015 Antalya maratonu için hazırlık antrenmanları üzerine, İznik ultra için yapmayı planladığım arazi antrenmanlarını tam olarak yapamamanın verdiği bir eksiklik ile yarışmaya katılmak durumunda kaldım. Özellikle yarışmadan bir ay önce yapacağım hazırlık çalışmaları iş seyahatlerim nedeniyle eksik kalınca ben de 80K etabını antrenman amaçlı koşmayı hedefledim. Keza benim için her yarış öncelikle sakatlanmadan bitirmeyi, devamında ise keyif almak üzerine kurulu bir hedef içeriyor.

 

derya-iznik-2015 (9)
Manşet girin

 

Yarışmadan keyif almanın en önemli yolu ise yarışma öncesi düzenli yapılan antrenmanlardan geçiyor. Eğer bu antrenmanları düzenli yapmadıysanız yarışmanın da tadı o oranda kaçıyor.

Yarışmadan bir gün önce İznik’e ulaşma isteğinde olmama rağmen Perşembe günü yola çıkıp Bolu’nun Kıbrısçık ilçesinde yapacağım arazi çalışması nedeniyle İznik’e ulaşma planları bir gün aksamış olacak. Yine yarışma akşamı İznik’te olacağım, kayıt işleri, kamp kurulumu derken yarışma öncesi gerekli dinlenme sürecini yine sekteye uğratacağım. Yarışma öncesi dinlenme Bence yarışmaya hazırlık kadar önemli. Dingin bir beden ve zihin ile koşmak, yarışmayı bitirmek için Bence olmazsa olmaz.

Yarışma öncesi kayıt işlemlerini hızlı bir şekilde hallediyoruz. İznik Ultranın 4. Yılı olması nedeniyle her şey rayına oturmuş, tıkır tıkır işliyor. Kayıt masasındaki gönüllü arkadaşlar görevlerini içtenlikle, güler yüzle yapıyorlar. Öğrenci olduklarını öğrendiğim bu genç arkadaşların, bu organizasyon sayesinde ileride bizler gibi ultra maratonlar koşması için şimdiden görgülerini arttırmaları ne kadar güzel.

Kayıt ardı yarışmaya gelen dostlar ile geçen keyifli vakit. Zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorum bile. Raidlight standında yeni gelen ekipmanları inceleyip, uzun aradan sonra Emre ile görüşmek ve Raidlight takım üyeleri ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Sırada kamp alanına gidip çadır kurma ve akşamın hazırlıkları var. İznik gölü kenarında çimlerin ve çınar ağaçlarının altında kampımı kuruyorum. Kamp alanındaki komşularım ile tanışıyor ve tatlı bir yarış öncesi sohbete başlıyoruz. Sezgin Hocam İstanbul’dan, Özgür Trabzon’dan, Cenker ise Ankara’dan gelmiş.

 

derya-iznik-2015 (8)
Sevgili Eşim Arzu ile start noktasında…

Kamp arkadaşlarım ile keyifle kahvelerimizi yudumluyoruz. Sohbet ile beraber akşam öncesi ocağımı yakıyorum ve yarışma öncesi sıkı bir akşam yemeği hazırlıyorum kendime. Yarışma öncesi bol karbonhidrat ve protein destekli yiyecekler yemekte fayda var. Özellikle böylesi uzun koşularda bir hafta öncesinden karbonhidrat depolaması oldukça önemli. Yarış boyu vücut bu depolardan gerekli enerjiyi sağlayacak. Benim için yarışmanın ilk 20km si yapacağım iyi bir akşama yemeği ve sabah kahvaltısı gerekli koşu enerjisinin sağlanması için yetecek gibi. Devamında yol boyu istasyonlarda verilen besinleri ve yanımda taşıdığım enerji jellerini tüketerek yola devam etmek hedef.

Sohbet ve keyifle yenen yemek ardı Eşim Arzu’yu karşılamak için otogara gitmem gerekiyor. Maalesef bu sefer işler güçler nedeniyle birlikte gelemedik yarışma alanına. Arzu’yu karşıladıktan sonra Fırat’ın de önerisi ile İznik’in en güzel lokantalarından biri olan Köfteci Yusuf’a gidiyoruz. Bir kere de burada yemek yiyor ve mideyi iyice dolduruyoruz. Yemekler gerçekten leziz ve oldukça ucuz.

Bu kadar geç yemekle iyimi yapıyoruz bilemiyorum ama gerçekten yemek ardı çay keyfimizi iyice yerine getiriyor. Ardından fazla gecikmeden çadırımıza çekiliyor ve yarın için çantamı hazırlıyorum. Yarışma sürecinde baştan aşağı Raidlight ekipmanlarını kullanacağım. Kafamdaki baf, üzerimdeki tişört ve şort, ayaklarımdaki çorap ve kalf çorabı, sırtımdaki raidlight trail xp 2 çanta ile yarışı sakatlanmadan, belirlediğim 9.5 saatlik hedef içinde koşmaya çalışacağım.

Çanta hazır ve artık uyku zamanı. Gölün kenarında olmak ve çimlerin üzerinde çadır kurmak yarış öncesi benim için büyük bir artı. Seviyorum doğa ile iç içe olmayı. Beş yıldızlı bir otelin konforundan çok daha iyi geliyor Bana. Genel olarak yarışma alanlarına kamp kurmayı tercih ediyoruz.

Geçen sene Cappadocia ultra trail öncesi ve UTMB’de Chamonix’te yarışma öncesi ve sonrası çadırda konaklamış ve oldukça keyif almıştık Arzu ile. Bu sene de ayı keyfi İznik’te alacağımız kesin. Kamp alanında tuvalet ve duş alanları olması çok güzel.

İyi bir uyku çekip, sabah saat 6:30 da kalkıp sıkı bir kahvaltı yapıp, yarışma alanı Orhangazi’ye gidecek otobüslere binmek gerekecek.

Sabah erkenden kalkıp kahvaltımı yapıyorum. Yine yarış öncesi protein ve karbonhidrat desteği içeren dolu dolu bir kahvaltı yapıyorum. Yarışma saat 10 da başlayacağı için geçen 3 saatlik süreçte yediklerimi sindirip mideyi yarış öncesi hazır hale getirebileceğim.

Kamp alanından otobüslerimiz saat 8:15 te hareket ediyor. 45 dakikalık bir yolculuk sonunda saat 9:00’da Orhangazi Belediye Binası önünde yarışmaya başlayacağımız start tagı önünde araçtan iniyoruz. Yarış öncesi son hazırlıklar, aynı parkurda koşacağımız dostlarımız ile yarış stratejileri hakkında paylaşımlar ve yarış saati gelip çatıyor.

Saat 10:04 te start veriliyor. Hızlı bir başlangıç ile şehrin içinden geçip yüksek bir tempo ile gölün kenarına ulaşıveriyoruz. Geçen 5km de tempomuz 4:25 civarında hiç fena değil. Önde giden yabancı gruptan 500m kadar gerideyiz. Fırat, Mert, Cemil, Kemal, Mustafa ve Tazner abi ile beraber tempolu bir şekilde göl kenarında yolumuza devam ediyoruz. 10.km ye vardığımızda henüz 46 dakika geçtiğini görüyorum. Yarışma için hiçte küçümsenmeyecek yüksek bir tempo ile ilerliyoruz.

 

derya-iznik-2015 (6)
ve Birazdan koşmaya başlıyoruz…

 

Grup yoluna kopmadan devam ediyor. 15.km deki dere geçişine geldiğimizde, dere geçişi esnasında sağ dizimde bir problem oluyor ve ekip ile koşumu sonlandırıp hızımı düşürüyorum. Zeytinlik içinde Sölöz köyüne doğru son düzlükleri geride bırakıp yola devam ediyorum. Sölöz’de Arzu ile buluşup biraz sıvı alıp, bir şeyler yeyip, yoluma fazla zaman kaybetmeden devam ediyorum. Sölöz’den sonra tırmanış etapları başlıyor. Tırmanış etapları Benim için en keyifli etaplar, kendimi zorlamadan hafif tempo koşarak yükseliyorum patikalar ve zeytinliklerin içinden. Bir süre sonra zeytinlikler yerini güzel gürgen ağaçları ve bin bir çiçeğe bırakıyor. Artık yarışma daha çok keyif vermeye başlıyor. Sölöz’den sonra 780m rakıma kadar yükselip, tekrar inişe geçiyoruz. Orman etapları gerçekten büyüleyici, havanın aşırı sıcağını ve nemini çok güzel perdeliyor. Hava öğlen saatlerinde koşulamayacak kadar sıcak hale geliyor. Mümkün mertebe yol boyu akan tüm derelerden su içiyor ve dehidre olmadan yoluma devam ediyorum. Yarışma öncesi havanın aşırı sıcak olacağını öngörüp kollarımı ve bacaklarımı 50 faktör güneş kremi ile iyice kaplamıştım. Bu nedenle amele yanığı olmadan gönül rahatlığı ile güneşte koşabilmenin rahatlığını yaşıyordum. Orman patikaları sıkı bir inişle Bizi 37.5km de ki Narlıca köyüne ulaştırdı. Burada gereği kadar sıvı alıp, bir şeyler yeyip, bozulan midemi düzeltip, yine Arzu’nun desteği ile yoluma devam ediyorum.

 

derya-iznik-2015 (5)
Koşu rotamız boyunca zeytin bahçeleri içinden geçiyoruz…

 

Narlıca köyünden sonra, yine zeytinlikler arasında Müşküle köyüne kadar 6.5km boyunca asfalt etapta güneş altında koşmak sınırları iyice zorlamama sebep oldu. Yolda 136K koşan Bülent ile Müşküle köyüne kadarki hafif tempo tırmanışımız ve sohbetimiz ile köydeki çay ve soda keyfi enerjimi tekrar yerine getiriyor. Müşküle köyü yarışmanın 42.km sinde. Yarışmanın yarısı geride kaldı. Eee Bizde güzel bir çayı ve sodayı hak ettik. Bülent ile köy kahvesinde sıcak çaylarımızı yudumlayıp, sodamızı içip 15. dakika sonunda peşimizden gelen arkadaşlara masamızı terk eyleyip yolumuza devam ediyoruz. 1km kadar Bülent’e eşlik edip, devamında tempomu yükseltiyorum. Keza daha yolun yarısındayız, ne kadar hızlı koşarsam o kadar erken bitecek yarışma. Köydeki mola tempomu oldukça yükseltiyor. Müşküle’den sonra Süleymaniye’ye kadar 10km boyunca hızımı hiç düşürmeden yoluma devam ediyorum. Bu arada yol boyunca birçok 136K ve 46K koşan arkadaşlarımızı da geçiyorum. Önümde gördüğüm her arkadaş Benim için yeni bir hedef oluyor. Bu arada sağ dizimdeki sıkıntı da giderek azalıyor.

derya-iznik-2015 (3)

Ama Ben yine de dizimi zorlamadan yoluma devam etmekte kararlıyım. Süleymaniye köyüne geldiğimizde Bakiye ve Hakan ile karşılaşıyorum. Yarışmanın son 30km’si, biraz sıvı takviyesi ve birkaç parça çikolata atıp birazda sohbet ederek yoluma devam ediyorum. Derbent köyüne kadar ufak tefek inişler ve çıkışlar ile yola devam edeceğim. Fakat bu etap boyunca, birçok patika aşırı çamurdan dolayı koşu temposunu oldukça düşürüyor. Çamur etaplarında batmadan, kaymadan geçmek için alternatif rotalar yaratıyorum. Birkaç noktada da parkurun işaretleri koptuğu için yolu bulmakta zorluk çekiyorum. Ama doğru yorumlar yapıp yolumu kaybetmeden devam ediyorum Derbent köyüne kadar. Bu etap ki bazı inişler oldukça kırıcı.

Derbent köyüne vardığımda yarışmanın 70.km si geride kalıyor. Bacaklar oldukça iyi durumda, aşırı sıcak karşısında biraz susuz kalsam da bu noktadan sonra bitiş noktasına kadar hep iniş ve neredeyse yarış bitti sayılır. Yine biraz sıvı alıp Arzu’nun da verdiği motivasyon ile yola devam ediyorum. Yol boyun yine birçok 136K ve 46K koşucusu ile karşılaşıp, onları geçerek yoluma devam ediyorum. Aşırı sıcaktan kaynaklı su kaybını bu tür koşularda çok iyi tolere etmek lazım. Susamadan, az su içerek vücudun dehidre olmasını önlemek gerekiyor. Ben de koşu boyunca 60. Km ye kadar sırtımda 2lt kadar isostar içeceğini gerekli yerlerde tüketerek yoluma devam ettim. Derbent köyünden sonra hava biraz daha serinledi, bu da koşu tempomu arttırmama sebep oldu. Fakat bazı dik inişlerde sakatlanmamak için hızımı oldukça düşürmek zorunda kaldım.

derya-iznik-2015 (7)
İznik Gölü kıyısından koşuyoruz yarışın ilk kilometrelerinde

Dirazli köyünden sonra kalan 5km de, asfat üzerinde, kendimi fazla yormadan bitiş noktasına ulaştım. Hedefim 9.5 saat civarında yarışı bitirmekti. Fakat aşırı sıcak, Müşküliye’deki 15 dakikalık çay keyfi ve saatimin azizliği nedeniyle yarışı 10:07 dakikada bitiriyorum.

Saatim sağ olsun duraksama noktalarında auto pause yaparak kronometreyi durdurmuş ve Beni yanıltmış. Neyse canı sağolsun.

derya-iznik-2015 (1)
Yarışın bitiminde atıyorum kendimi çimlerin üzerine…

Güzel ve Keyifle geçen bir yarış ardı Bitiş noktasına ulaşmak ve Eşim Arzu’nun Beni karşılaması, bundan güzel ne olabilir ki. Devamında Sevgili Aykut’un 136K ardı, bitişe ulaşanlara verdiği desteğe ne demek lazım bilemiyor. İşte iyi bir sporcu, arkadaşına her zaman destek verendir diyorum.

Ve 10 saatlik koşu ardı Orhangazi ultra 80K yi bitirmenin ödülü harika bir madalya ve bir çok güzel dost ile bir arada koşma keyfi. Sevgili Caner’e bu güzel parkuru koşuseverlere kazandırmış olmasından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır sanırım. Raidlight Team’in bir üyesi olarak Bizlere sağladığı destekten dolayı Emre Tok ve en önemlisi yarışma öncesi ve yarışma sürecinde yanımdan hiç ayrılmayan sevgili Eşim Arzu DUMAN’a çok teşekkür etmek isterim.

 

derya-iznik-2015 (4)
83km lik parkurun bitmesine son 100m

 

Tüm koşu sever, yarışmaya katılan, bitiren ya da bitiremeyen dostlarımı tebrik etmek isterim. Yeni bir İznik Ultra’da görüşmek üzere. Dumanica…

Yazar : Derya DUMAN | PEYZAJ MİMARI | DOĞA REHBERİ

http://www.dumanica.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s